Dodejme vám autoritu a sympatii

Rád poznám vaši práci a plány, které máte do budoucna. Možná jste špičkou ve svém oboru, či dokonce udáváte nové inspirativní trendy. Ale něco vám ještě chybí… Uznání. Autorita. Anebo taky sympatie. Zkrátka symbolický sociální kapitál, podle kterého se lidé často rozhodují, komu budou důvěřovat. Jestli s předchozími větami souhlasíte, ke kýženému statusu vám pomůžu. Jak?

Hned úvodem jsem schválně zmínil vaši práci a vizi. Právě tady leží ukryté bohatství, které můžete rozvíjet, abyste získali odpovídající společenské postavení, a následně naplno využili svoje talenty a schopnosti. Ovšem nejdříve musíme důkladně a zároveň přitažlivě vysvětlit vašim potenciálním klientům, koho mají před sebou. Ideální příklady najdeme v praxi.

Dobré zprávy

Před lety mě oslovila jedna průmyslová společnost, která už tehdy měla světoznámé jméno a dosahovala astronomických tržeb. Dodávala elektřinu domácnostem a podnikům, aby mohly kdykoli zapnout svoje spotřebiče a stroje. Navíc interně vyznávala inspirativní hodnoty, přitom ale sama mohla působit jako pouhá mašina – užitečně, spolehlivě, avšak neosobně. Se svými odběrateli proto chtěla navázat bližší vztah. Takže jsme společně sepsali a zveřejnili energetickou encyklopedii, která svým čtenářům pomáhá šetřit peníze i přírodu.

Finance bychom měli utrácet rozumě, nejdříve ale musíme nějaké získat. Proto jsem mezitím začal psát internetový magazín, zaměřený na platy, důchody, pojistné dávky a další příjmy. Tento projekt následně převzala jedna ekologická obchodní společnost, aby zvyšovala kupní sílu svých klientů a přitom jim radila, jak nabyté prostředky investovat. Například takové střešní fotovoltaické panely si totiž můžete koupit, teprve jakmile nastřádáte dostatečný kapitál.

Prozatím však zapomeňme na finance. Potkal jsem dva geniální počítačové experty, kteří dokonale naprogramovali své rodinné domy. Vytápění, osvětlení, vzduchotechnika, zahradní závlaha… Všechno tam automaticky funguje podle aktuálního počasí, meteorologické předpovědi a přirozeného lidského biorytmu. Moji noví přátelé založili specializovanou firmu, aby také další domy pečovaly o své majitele a nevyžadovaly lidskou obsluhu. Když jsem jim pomohl proniknout do médií, začali mi říkat „technologický evangelista”.

Cesta k adresátovi

Možná máte námět pro další radostnou novinu – představu, produkt, službu, něco, co prospěje světu. Ovšem informace jsou všudypřítomné, a lidé proto musejí většinu zpráv ignorovat. Dobrý evangelista tedy nemůže zůstat jenom spisovatelem, který ze svojí pracovny oslovuje veřejnost prostřednictvím masmédií. Musí prošlapávat nové cesty, kudy dojde k cílovému adresátovi, aby mu přesvědčivě vysvětlil své poselství. Jestli máte podobný projekt a potřebujete správného „misionáře”, dejte vědět.

Komu už dodáváme zaslouženou autoritu a sympatii

Petr Woff
woff@nihilgratis.com
+420 778 168 417